Tapaturmavakuutuskeskus

Ammattiurheilijoiden vahinkotilasto

Tapaturmavakuutuskeskuksen (TVK) urheilijavakuutusrekisterin mukaan vuonna 2022 maksettiin korvauksia urheilijan tapaturma- ja eläketurvasta annetun lain perusteella vakuutetuille urheilutapaturmissa loukkaantuneille pelaajille yhteensä 1368 vahinkotapahtumasta. Näistä vahinkotapahtumista 996 oli sattunut vuoden 2022 aikana ja loput aikaisempina vuosina.

Tapaturmavakuutuskeskus saa tiedot ylläpitämäänsä urheilijavakuutusrekisteriin vahinkovakuutusyhtiöiltä, joilla on valikoimissaan urheilijan tapaturma- ja eläketurvasta annetun lain mukaisia vakuutuksia. Vakuutusyhtiöt ovat myös kyseisen lain mukaan velvollisia toimittamaan tiedot vakuutuksenottajista, vakuutuksista ja vakuutusten perusteella korvatuista vahingoista ja niistä maksetuista korvauksista TVK:n tilastorekisteriin.

Taulukossa kuvataan lain urheilijan tapaturma- ja eläketurvasta tarkoittamista urheilijavakuutuksista korvattujen vahinkojen lukumäärää sattumisvuosittain eri urheilulajeissa (vuodet 2017–2022). Vahinkojen lukumäärät ovat keskeneräisiä, sillä vahinkojen lukumäärässä on selviämisviivettä siinä, milloin ne tulevat vakuutusyhtiön tietoon, ja vakuutusyhtiöltä edelleen Tapaturmavakuutuskeskuksen ylläpitämään tilastorekisteriin.
Urheilulaji202220212020201920182017
Jääkiekko600720577875824897
Jalkapallo279250231305297335
Koripallo6582611016365
Pesäpallo333424233030
Lentopallo131210132011
Muut joukkuelajit ja yksilölajit6118511
Yhteensä9961109911132212351339

Ammattiurheilijoiden vakuutustilasto

Julkaistu
Kieli

Suomi

Aineiston luokittelutiedot
  • Tilastot
  • Ammattiurheilijoiden tilasto
Jaa linkki